A legtöbb befektetési alap a részvénykiválasztás során csakis a várható megtérülést veszi figyelembe. Ma már azonban léteznek olyan befektetési alapok is, melyek más szempontokat is figyelembe vesznek. Ezek a környezeti (environment), társadalmi (social), ill. felelős vállalatirányítási (governance) szempontokat is figyelő ESG-alapok.
Ezek az alapok ma már gyakran jóval nagyobb hozamot biztosítanak befektetőik számára a klasszikus alapokhoz képest. Nem mindig volt ez így. A 2008-2009-es világválság előtt viszonylag kevés vállalat működött a fenti kritériumoknak megfelelően. A válság azonban rámutatott, hogy a nem hagyományosan, a társadalmi felelősségvállalást, a környezeti fenntarthatóságot szem előtt tartó vállalkozások válságállóbbak más piaci szereplőkhöz képest.
A fenntartható befektetések az alábbi területekre szoktak irányulni:
- megújuló energia
- energiahatékonyság
- szennyezés megelőzés és kontroll
- környezetileg fenntartható mezőgazdaság és állattenyésztés
- szárazföldi és vízi biodiverzitás megőrzés
- tiszta közlekedés
- fenntartható vízgazdálkodás, szennyvíz-gazdálkodás
- klímaváltozáshoz való alkalmazkodás
- ökohatékony ill. körkörös gazdaság termékei, technológiái
- zöld épületek
Úgynevezett fenntartható befektetések összértéke globálisan 2012-ben még csupán 13 milliárd dollár volt, 2015-ben mintegy 340 milliárd, jelenleg már több mint ezermilliárd dollár.
Nem várható el az egyes embertől sem, és a társadalmaktól sem, hogy hosszú távú nemes célok érdekében rendszeresen szembemenjen a saját rövidtávú érdekeivel. Fenntartható vállalkozások működtetése, befektetés ilyen vállalatokba viszont nem csak érdeke az emberiségnek, de ez rövid távon is jól láthatóan működik, versenyképes hozamot biztosít a befektetőknek.
Ezt a rövid kis szösszenetet a hvg.hu tudományos rovatát böngészve talált cikk alapján írtam. A cikk hivatkozása: Így kereshet pénzt környezetvédelemmel